Protezy dentystyczne

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby, bądź ich zniszczone fragmenty. Wykonywane są w gabinecie dentystycznym na podstawie wycisków jamy ustnej. Odtwarzają przede wszystkim funkcje jamy ustnej, takie jak żucie, mowa, wpływając korzystnie także na estetykę twarzy. Protezy dentystyczne dzielimy na dwie podstawowe grupy: protezy stałe i ruchome.

Protezy stałe odtwarzają braki pojedynczych zębów  lub braki między-zębowe i są one trwale umocowane na zębach własnych pacjenta. Należą do nich: licówki, implanty, korony i mosty. Do produkcji  wymienionych wyżej uzupełnień protetycznych stosuje się szlachetne i trwałe materiały, takie jak: złoto lub tytan, włókno szklane oraz porcelanę konwencjonalną lub wzmacnianą tlenkiem cyrkonu. Ważny jest również dobór koloru koron czy licówek, który dobiera się profesjonalnie za pomocą spektrofotometru laserowego.

Protezy ruchome to uzupełnienia, które pacjent może sam wyjmować bądź wkładać do jamy ustnej. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające. Taka tradycyjna pełna proteza jest umieszczana w jamie ustnej po wyrwaniu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu dziąseł. Wyposażona jest w podstawę akrylową w kolorze śluzówki jamy ustnej, którą dopasowuje się do dziąseł. Jej górna część zakrywa podniebienie, natomiast dolna ma kształt podkowy pasującej do języka. Dopasowanie takiej protezy może trwać nawet kilka miesięcy, gdyż kość podpierająca zęby zmienia swój kształt w trakcie procesu gojenia się tkanek.

Powered By Medical Tourism