O dentofobii czyli strachu przed dentystą raz jeszcze

Dlaczego boimy się dentysty

Okazuje się, że strach jest pierwotną cechą i to nie tylko charakterystyczną dla człowieka. W sytuacji zagrożenia, organizm instynktownie reaguje ucieczką bądź też podjęciem walki. Strachu nie można utożsamiać z uczuciem lęku, gdyż jego przyczyny zawsze są irracjonalne. Uporczywe lęki, które bardzo utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie zwane są fobiami.

Mamy do czynienia z wieloma odmianami tego schorzenia, jedni odczuwają lęk przed kwiatami , inni przed ogniem, powietrzem, jeszcze inni przed zwierzętami czy owadami. Są też i tacy , którzy odczuwają silny lęk przed dentystą. Ten specyficzny rodzaj lęku ma też swoją nazwę, określany jest pojęciem DENTOFOBIA. Jeżeli chodzi o tą konkretną grupę ludzi, trudno było by określić dlaczego tak bardzo boją się wizyty u dentysty. W większości przypadków osoby odczuwające tą fobie kojarzą dentystę z niebezpieczeństwem i jest to związane ze zdarzeniami z przeszłości, niekiedy nawet z okresu wczesnego dzieciństwa.

Bać się mogą też osoby które nigdy wcześniej nie siedziały na fotelu dentystycznym, bo tak się boją, że nigdy nie odważyły się tam wybrać. Swoją wiedzę, jak taka wizyta wygląda opierają jedynie na szokujących i niezbyt zachęcających relacjach innych osób.

Wizyta u dentysty do najprzyjemniejszych nie należy, sam zapach i dźwięk sprzętów dentystycznych wywołują dreszcze. Najbardziej oczywistą odpowiedzią na pytanie dlaczego boimy się dentysty jest oczywiście odczuwanie bólu , podczas różnych zabiegów dentystycznych, w rezultacie mających na celu poprawę stanu naszego uzębienia. Dla osób, które ten argument podają za najistotniejszy dobrą wiadomością jest to, że dzięki zastosowaniu znieczulenia, ten ból jest całkowicie nieodczuwalny.