Licówki co to właściwie jest ?

Licowanie to pokrywanie powierzchni innym materiałem. Licówki to nazwa cienkiej ceramicznej płytki nałożonej na wcześniej przygotowany przez stomatologa ząb, zazwyczaj przedni. Nakładana jest od strony wargi lub policzków. Stosowana jest w celach estetycznych.
Nasz uśmiech odsłania zęby, które powinny być białe, mieć ładny kształt, a nie „”straszyć” przerwami. Te w/w wymagania spełnia wprawiona licówka. Licówka pozwala dentyście zmienić kolor zęba, jego długość, uzupełnić kształt, czy zniwelować przerwy między zębami.
Niestety na tym etapie techniki potrzebne są dwie wizyty u lekarza. Na pierwszej lekarz doszlifowuje ząb w obrębie szkliwa, pobiera wycisk oszlifowanego zęba, dobiera kolor porcelanydo wymagań pacjenta i zakłada licówkę tymczasową. Dopiero na drugiej wizycie licówka cementowa osadzana jest na stałe. Wkraczają nieśmiało nowe technologie i nowe kompozyty, które w nielicznych gabinetach pod pewnym rygorem można założyć jednego dnia.
Sama nazwa „licówka” ma jeszcze dwa znaczenia: kozica – licówka to przewodniczka stada (stoi na czele kierdelu), doświadczona samica kozicy północnej, zamieszkuje wyskoki góry (Alpy, Kaukaz, Bałkany, Karpaty Wschodnie, Tatry)Licówka w budownictwie to cegła, płytka ceramiczna, płyta metalowa, betonowa lub ceramiczna. W słowniku Języka Polskiego słowo licować, oznacza
z czymś dobrze harmonizować